Congratulations to the 2018 award winners!

News

Seniors Abigail Eberle and David Marottolo won the school’s top citizenship awards at Tuesday’s Prize Assembly. Abigail won The Gold Seal, the highest citizenship award the school can bestow, given to a girl in the Sixth Form for outstanding qualities of character. David won The Primus Medal, presented by Edith Greenough Lewis and the highest citizenship award the school can bestow, given to that boy in the Sixth Form who has contributed most during the past year to the life of the school.

Awards received by other students are as follows:

The Brandeis University Book Award for social action and civic engagement is given to a member of the Fifth Form who has demonstrated academic excellence and a commitment to community service – Claudia Petrie.

The Brown University Associated Alumni Award is given to that member of the Fifth Form who combines a high degree of ability in English expression with outstanding personal qualities – Jason Meizels.

The Cornell Club of Greater Hartford Book Award is given to a member of the Fifth Form who has shown an interest in extra-curricular activities and school or community projects – Olivia Coxon.

The Dartmouth Club Book Award is given to a member of the Fifth Form in recognition of outstanding academic and leadership qualities, coupled with imagination, concern for others, and loyalty to school, family and friends – Amy Mistri.

The Fairfield University Book Award is given to that member of the Fifth Form who combines special sensitivity and seriousness in scholarship with commitment and achievement in community affairs or athletics – Ananya Alleyne.

The Harvard-Radcliffe Club of Northern Connecticut Prize is given to that member of the Fifth Form who combines excellence in scholarship with significant achievement in other fields – Erin Bowen.

The Mt. Holyoke Club Book Award is given to a member of the Fifth Form who has produced an outstanding academic record while exhibiting qualities of leadership and service in the school community – Alison Meizels.

The University of Pennsylvania Book Award is given to a member of the Fifth Form who has demonstrated academic excellence and innovative involvement in extracurricular activities – Charles Coxon.

The St. Lawrence University Book Award is given to a member of Form 5 who has displayed a significant commitment to community service – Janvi Sikand.

The Smith College Book Award is given to a woman member of the Fifth Form in recognition of academic distinction. This excellence may be for outstanding achievement in English and/or distinction in the liberal arts and/or special performance in fine arts – Elise Gendrich.

Trinity Club of Hartford Prize is given to a member of the Fifth Form who has developed and practiced a true interest in the principles of good government – Coltrane Joseph.The Wellesley Club of Hartford Prize is given to a woman member of the Fifth Form who has demonstrated intellectual curiosity and excellence in scholarship and who exemplifies the Wellesley motto, “non ministrari, sed ministrare” (not to be served, but to serve”) – Casey Qi.

The Yale Club of Hartford Prize is given to a member of the Fifth Form in recognition of scholastic achievement, leadership, effective teamwork and organizational abilities – Joshua Leshem.

The Williams Memorial Prize for Mathematics, given in memory of W. O. Williams and in the name of F.I. Catlin ’43 and R.J. Catlin ’43, is given for excellence in mathematics to a student in the Upper School – Kevin Augustine and Harold Krause.

The Critchfield Prize for Science is given by Horace E. Rockwell ’39 in memory of his classmate, Thomas R. Critchfield, to the student who has performed outstandingly in science – Olivia Rossi.

The Rensselaer Prize is presented by Rensselaer Polytechnic Institute to the Fifth Form student most competent in mathematics and science – Helen Lu.

The Goodman Banks English Prize is given to a student in the Upper School for excellence in the field of English – Phoebe Taylor.

The Terwilliger Prize, given in the name of R.C. Terwilliger ’33, is given to a student in the Upper School for excellence in English prose – Emma Smith.

The Brendan Gill ’32 Writer of Promise Award, in memory of the renowned writer and essayist, Brendan C. Gill ’32, is given by the Gill family to the Upper School student who has shown the most interest and promise in developing his or her writing craft – Taline Norsigian.

The Stewart Prize for Public Speaking is given by P.R. Stewart ’32 to a student in the Upper School who is judged to be the best public speaker – David Marottolo.

The Forensic Union Award for Distinguished Service is awarded to a member of the Sixth Form who has excelled in formal debate and has served the Forensic Union with particular loyalty, enthusiasm and dedication – Aparajita Kashyap.

The Conklin Prize, endowed in honor of Mr. and Mrs. William P. Conklin, is given to a student for excellence in United States history – Matthew Safalow.

The William Ainsworth Greene Memorial Prize, given by his three sons, is given to that member of the Fifth or Sixth Form who has shown the greatest interest in international and current affairs – Elizabeth Hammer and Patrick Taylor.

The Abraham Kopplemann Prize, endowed by Mr. Kopplemann, is given to that student who has demonstrated interest in and awareness of the fundamental principles of democratic government – Skylar Barron.

The Wyper Prize, endowed in the name of James Wyper Jr. ’36 and John Wyper ’38, is given to an Upper School student for excellence in Latin – Varun Tankala.The Bissell Prize, endowed by Mr. Richard M. Bissell, Jr., is given to a student in the Upper School who has excelled in the study of French – William Appleton.

The Ernest W. Smith Prize for Spanish, endowed by Ernest W. Smith, Jr., is given to a student in the Upper School who has excelled in the study of Spanish – Emma Smith.

The Chinese Language and Culture Prize is given to the Upper School student who, during his or her time at Kingswood Oxford, has excelled in the study of Chinese, both by demonstrating academic strength in the Chinese language and by embracing the culture of China – Nathaniel Bates.

The Mixed Chorus Award is given to a student in the Upper School for outstanding service to the Mixed Chorus – Caroline Doyle and Zachary Herz.

The Kingswood Oxford Band Award presented to the instrumentalist who has demonstrated outstanding musicianship, leadership, and dependability as a member of the concert band or wind ensemble – Alicia Henry.

The Louis Armstrong Jazz Award is presented to the instrumentalist who has demonstrated outstanding musicianship, leadership and dependability as a member of the jazz band – Robert Downes and Jake Kulak.

The National School Orchestra Award, given to a student for outstanding dedication, service and musical contributions to the orchestra – Prithvi Gunturu.

The Music Award is given to a boy in the Upper School for his outstanding musical ability – David Marottolo.

The Jane Hamilton Fisk Award is given to a girl in the Upper School for her outstanding ability or interest in music or musical organizations – Eloise Bavier.

The Edith and Saul Shulansky Performing Arts Award is given to that member of the Fifth Form judged to be the most accomplished performer by the arts faculty – Isabelle Raymond.

The William A. Greene Memorial Prize for Dramatics is given to that student in the Sixth Form who has contributed most to the Dramatic Society – Aparajita Kashyap.

The Technical Theater Award is given to a member of the graduating class who has demonstrated talent, dedication, and a thirst for knowledge in the support of the performing arts – Phoebe Taylor.

The Eli Udolf Art Award is given by Mr. and Mrs. Leonard Udolf in memory of his father, Mr. Eli Udolf, to that student in the Sixth Form whose portfolio of work demonstrates creativity approaching professional caliber – Mackenzie Goldschlager.

The C. Francis Beatty, Jr. Photography Award is given to a student for excellence in photography during the current school year – Elizabeth Charette.

The Robert A. Lazear Award is given to a senior girl who by her example and dedication has contributed the most to Kingswood Oxford athletics – Emma Ouellette.

The William R. MacDonald Prize is given by the Class of 1962 in honor of William R. MacDonald, faculty member from 1931 to 1962, and is awarded to that member of the graduating class who has proved himself an outstanding athlete and who best exemplifies diligence in practice, sportsmanship, and spirit of competition – Benjamin Tauber.

The Senior Athlete Award is awarded to a three-sport athlete who demonstrated a positive attitude, outstanding sportsmanship and dedication to team effort – Maitland Bailey.

The Herman Paul Kopplemann Award is given to that member of the newspaper staff who has outstanding promise in the art of communication – Hannah Bash.The Andrew Blodgett Award is given in memory of Andrew Blodgett III of the Class of 1958 to the student in the Fourth Form who possesses qualities of helpfulness, friendliness and good citizenship – Alyssa Pilecki.

The Aanon J. Ahl Award is given in memory of Aanon J. Ahl, Class of 1993, to a member of Form 4 whose enthusiasm, curiosity and passion for learning inspired his or her classmates and teachers – Juanita Asapokhai.

The Graham Anthony, Jr. Prize is given in memory of Graham Anthony, Jr. ’39, to the outstanding student in the Fourth Form – Matthew Marottolo.

The Class of 1988 Award, endowed by that class in their Third Form year, is given to that student of the Third Form who possesses qualities of friendliness, helpfulness, and good citizenship – Emma Henry.

The First Year Award is given by Mr. Nathaniel Saltonsall II to that Upper School student who, during the first full year at Kingswood Oxford, has shown strong academic achievement and has displayed responsibility, maturity, cooperation and loyalty – Kevin Wan.

The Jeffrey Bittner Prize is given in memory of Jeffrey Bittner ’92 by Middlebury College, where he was a member of the Class of 1996, to an exceptional student in the sophomore class who possess a strong sense of self, determination and selflessness – Ethan Pinkes.

The Gretchen Bauver Award is given in honor of Gretchen Bauver, math teacher at Kingswood Oxford from 1972 to 1992, to the eighth-grade student who has shown the most growth in the field of math – Mia Brown.

The Arlene Lipton Award, given in memory of Arlene Lipton by her husband Michael, son Jonathan ’88 and daughter Suzanne ’93, is awarded to a student entering Form 3 from Form 2  whose service to others in the Kingswood Oxford community and beyond to the larger community, exemplifies Mrs. Lipton’s extraordinary legacy of service — Koby Braunstein.

The Anounshjka Mead Writing Award is given to that student who has contributed most to the literary life of the Middle School – Jordan Korn.

The Middle School Achievement Award is given to that student who has demonstrated the most personal and academic growth during his or her Middle School career – Caroline Dawson.

The Annual Alumni Character Awards are given by the Kingswood Oxford Alumni Association to a girl and boy in the Second Form for their leadership, maturity, citizenship and concern for the welfare of the school – Lindsay Bailey, Amrita Natarajan, and Arthur Smith.

The First Year Award is given to a Middle School student who in his or her first year at Kingswood Oxford has shown strong academic achievement and has displayed responsibility, maturity, cooperation and loyalty – Patrick Schwab.

The Richard C. Buckley Award is given in memory of Richard C. Buckley, Class of 1980, to the senior who possess qualities of loyalty, good humor, courage and the ability to accept both success and defeat gracefully – Benjamin Tauber.

The Robert A. Falk Prize, given in memory of Robert Falk ’80, is awarded to the Sixth Form student who has excelled in journalism and has been an active participant in the competitive sports program at the school – Hannah Bash.

The Nelson P. Farquhar Award, presented by the community government, is given that that member of the Sixth Form who has given outstanding service to the community – Colin Regan.

The Class of 1958 Prize, given in memory of Richard B. Bulkeley III, is given to that member of the Sixth Form who possesses qualities of modesty, reliability, and integrity – Emma Smith.

The Merritt Prize, established by Mr. Joseph Merritt in the names of Robert P. Merritt ’29 and Philip J. Merritt ’33, is given to that member of the Sixth Form who best exemplifies the results of the Kingswood Oxford education – Michael Goldschlager and Keegan Toland.

The Fortiter Prize, founded by Mr. Francis Goodwin Smith in the names of three sons, all graduates of the school, is presented to that member of the Sixth Form who has developed and displayed the qualities of courage and perseverance – William Appleton and Amiya Young.

The Turhan Michael Ergin Award is given to that member of the Senior Class who combines an enthusiasm for athletics and the performing arts or visual arts with a sincere love of people and a friendly, outgoing nature – Eloise Bavier and Varun Tankala.

The Tyler C. Tingley Award is given to that member of the Senior Class who, in addition to excelling in academics, has, by dint of his or her selflessness and dedication, embodied the Kingswood Oxford goal of “caring beyond self” and has helped other members of the community to flourish and grow – Gabrielle Ruban and Phoebe Taylor.

The Stewart Lindsay Jr. Award is awarded to a student in the Upper School who demonstrates the same qualities of scholarship, leadership, and thoughtfulness that Mr. Lindsay embodies during his career at Kingswood Oxford as a teacher, coach and administrator – Aparajita Kashyap.

The Katherine Long Day Award is given in memory of Katherine Long Day ’28 to that girl in the Fifth Form who, in the judgment of the Head of School and Faculty, has displayed exceptional qualities of character and integrity – Mia Seymour.

The Jonathan Downs Prize, endowed by the friends of Jonathan Downs, is given to the boy of the Fifth Form who has contributed most to the class in helpfulness, good fellowship, and humor – Benjamin Small.

The Dux Prize is awarded to the student in the senior class with the highest academic average for the year –  William Appleton.

The Robert B. Swain III Memorial Award honors a distinguished younger teacher – Josh GarrisonThe Charles W. Collins Award is presented to a KO faculty member for excellence in teaching – Lisa Bailey.

The Joseph and Jo-anne Alissi Coaching Award honors that returning coach who best exemplifies Joseph and Jo-anne Alissi’s outstanding contributions to Kingswood Oxford, especially their sportsmanship, professionalism, enthusiasm, dedication and the positive impact they had on every athlete and student they encountered – Ron Monroe.

 

 

 

 

 

 

 

 

.